Wystawa „Samarytanie z Markowej. Ulmowie – Polacy zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom”

Udostępnij post na Facebooku!

Spotkania z historią
W Cieszanowie rusza nowy cykl wykładów popularnonaukowych „Spotkania z historią” poświęconych opowieściom związanym z naszym regionem. Jako pierwszy historię rodziny Ulmów czyli polskiej rodzinie, która w czasie II Wojny Światowej zginęła z rąk Niemców za pomoc okazaną żydowskim sąsiadom wygłosi Marcin Zgłobis pracownik Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Wernisaż wystawy pt. „Samarytanie z Markowej. Ulmowie – Polacy zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom”, która trafiła do Cieszanowa z jednego z najsłynniejszych podkarpackich muzeów odbędzie się w piątek 6 marca w Domu Dziennego Pobytu Seniora (dawna synagoga) o godz. 10.00. Wystawa prezentuje przykłady ratowania przedstawicieli społeczności Żydowskiej w województwie podkarpackim. Na wystawie odnajdziemy liczne dokumenty i zdjęcia ilustrujące historię polskiej i żydowskiej społeczności, a także realia okupacji niemieckiej w Polsce, podczas której każdemu, kto pomagał Żydom, groziła kara śmierci. Wystawę zamykają dokumenty z procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów oraz dyplom przyznający Wiktorii i Józefowi tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Po wernisażu wystawa trafi do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Cieszanowie gdzie będzie pokazana szerszej publiczności.
Kolejnym bardzo ciekawym wydarzeniem będzie zaplanowane o godz. 18.30 7 marca w Centrum Kultury i Sportu multimedialna prezentacja przygotowana przez Tomasza Kubę Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Spotkanie zatytułowane „Palmy, Pascha, Pesach. Wielkanoc na Kresach” będzie opowieścią o świętach katolickich, greckokatolickich, prawosławnych i żydowskich obchodzonych w kresowych wsiach, miasteczkach i miastach. Tajniki wicia palm wileńskich; sztuka pisania pisanek na Huculszczyźnie; przepisy na wielkanocnego indyka i wielkanocne baby; lwowskie baranki i świąteczne targi; obrzędy jutrzni paschalnej; święcone w kresowych dworach i pałacach; kaczanie jajek na Wileńszczyźnie i bicie jaj na Polesiu; wielkanocne kołatki i palby – to główne wątki prezentacji. Prezentacji towarzyszyć będą pełne tęsknoty i humoru wielkanocne piosenki tworzone na emigracji przez lwowiaków wypędzonych z rodzinnego miasta.
Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny. Organizatorem cyklu Spotkania z Historią jest Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie.
Marcin Piotrowski