Obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja

Udostępnij post na Facebooku!

Maj zawsze witał nas uroczystościami patriotycznymi. Zewnętrznie jesteśmy już na nie przygotowani. Jednak najważniejsze, żebyśmy wszyscy byli świadomi czego te uroczystości dotyczą.

2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.

3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną. Dzień 3 Maja 1791 roku został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja.

W tych dniach obchodzimy również rocznicę bitwy pod Kobylanką (1 i 6 maja 1863r.), o której już niedługo będziecie mogli dowiedzieć się więcej.

Ze względu na sytuację nie możemy jak zawsze spotkać się i wspólnie przeżywać tych uroczystości. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy. Delegacja władz Gminy Cieszanów i CKiS uda się 3 maja o godz. 10.00 pod Pomnik Pamięci w Cieszanowie, aby tam złożyć kwiaty, a następnie pod pomnik w Kobylance, by oddać hołd powstańcom. 

Jako pracownicy CKiS czujemy się również zobowiązani do dbania o miejsca pamięci, nie tylko gdy zbliżają się oficjalne  uroczystości.

Poniżej zdjęcia z Rudki, Kobylanki i cmentarza w Cieszanowie.