77. rocznica Krwawej Niedzieli na Wołyniu

Udostępnij post na Facebooku!

11 lipca obchodziliśmy 77. rocznicę Krwawej Niedzieli na Wołyniu. Niestety tereny naszej gminy również były dotknięte rozlewem krwi. 19 kwietnia 1944 r. sotnia UPA pod dowództwem Iwana Szpontaka ps. „Zalizniak” dokonała pacyfikacji wsi Rudka. Zamordowano tam 65 osób. 3 maja 1944 r. natomiast oddziały UPA wkroczyły do Cieszanowa. Napastnicy podpalili polskie domy i doprowadzili do pożaru, w którym spłonęło 90 procent zabudowy miasta. Zabito wtedy tych, którzy nie uciekli z Cieszanowa. Dwa dni później oddział UPA wrócił, by zabić ocalałych. Zginęło łącznie 45 osób.

W sobotę 11 lipca władze samorządowe Miasta i Gminy Cieszanów uczciły Ofiary tych zbrodni i innych dokonanych na mieszkańcach gminy. Burmistrz MiG Cieszanów Zdzisław Zadworny, Zastępca Burmistrza Andrzej Szymanowski i Przewodniczący Rady Miejskiej w Cieszanowie Adam Zaborniak złożyli wieńce przy pomnikach w Rudce, Golgoty Wschodu na cieszanowskim rynku i Poległych i Pomordowanych w latach 1939 – 1947 przy cmentarzu w Cieszanowie.

18 lipca natomiast będziemy przeżywać lokalne uroczystości upamiętniające  wydarzenia sprzed 77 lat.  

Przedstawiamy plan uroczystości:

Sobota 18 lipca 2020r.
16.15 – Kościół parafialny w Cieszanowie – Otwarcie wystawy NIEDOKOŃCZONE MSZE WOŁYŃSKIE – Martyrologium duchowieństwa wołyńskiego, ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich w czasie II Wojny Światowej
16.30 – Kościół parafialny w Cieszanowie – Msza Święta w intencji Ofiar banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach, na Wołyniu i w Galicji Wschodniej
17.45 – złożenie kwiatów pod pomnikiem Poległych i Pomordowanych w latach 1939 – 1947
18.00 – Sala widowiskowa Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie Wykład dr. hab. Adama Kulczyckiego, prof. Uniwersytetu w Strasburgu, Wiceprezesa Stowarzyszenia „Instytut Pamięci  i Dziedzictwa Kresowego” z siedzibą w Lublinie, pt. Wołyń’43:
Walka o pamięć – walka o Polskę – W 77. rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

Niech towarzyszy nam  pamięć o Ofiarach i nadzieja, że żadne podziały nie doprowadzą więcej do podobnych aktów nienawiści.